|
onsdag d. 19 april i Espe forsamlingshus
Valg af dirigent; Niels Jørgen Ellegaard, herunder gennemgang af vedtægter og fastslåelse af generalforsamlingen lovligt kan gennemføres.
Valg af referent; Niels Juhler Gredal
Valg stemmetæller; Jens Robert Villadsen
Bestyrelsens årsberetning:
Foreningen var igen på Heartland, for at tjene penge til foreningen, hvor det var svært at få frivillige, men det lykkedes næsten at få fyldt vagterne ud til campings vagterne. Efter Heartland stod den på sommerferie.
Vi startede sæson i uge 36 lige som vi plejer, vi var udfordret på manglende instruktør, og vi var nødsaget til at lægge spring-mix og teen-mix sammen, til gengæld fik de lov til at træne på Bernstorffsminde efterskole ca. hver 4, til stor begejstring for børnene og instruktørerne,.
På Mix-holdet lykkedes det at finde 3 instruktør, de måtte træne dog træne 2 gange uden instruktør, da vi først lykkedes med at finde dem efter sæsonen, var påbegyndt.
Der er i år startet et nyt hold (Yoga kun for mænd) som blev starte op pga. efterspørges fra nogle af byens mænd.
Der har været en god tilmelding på de enkelte hold.
Vi ville lave en opstartstur for instruktør og hjælpeinstruktør til gorilla park i Stenstrup, men vi måtte aflyse pga. for få tilmeldte.
Søndag D. 27-11-2022, afholdt vi Hop, Hyg og spring, hvor vi inviterede vores medlemmer til nogle sjove timer på Bernstorffsminde efterskole i gymnastikkens tegn, her var der ca. 30 betalende medlemmer, alt i alt en rigtig god dag,
Torsdag D. 8 December holdte vi julehygge for alle instruktør og hjælpeinstruktør, vi holdte det hjemme ved Niels hvor vi kunne overraske dem med en julegave fra foreningen af. Der blev snakket og jule hygget.
Fredag D. 13 Januar, var dagen for vores store arrangement Hop og Svøm som blev afholdt på Bernstorffsminde efterskole, der kom mange af vores medlemmer sammen med deres familier, det var en rigtig god aften, med en masse glade deltager.
Mandag D 13 Februar blev (Kun for mænd) Afhold efter nogle års nedlukning pga. Corona, her kom der en masse motionsherre og lavede gymnastik, hvor der efterfølgende var æggekage og snaps til, som en masse frivillige hjalp med i køkkenet, mens motionsherrene lavede gymnastik, arrangementet blev afholdt på Ringe efterskole.
Søndag D. 26 Marts afholdte vi vores gymnastikopvisning i Espehallen, vi plejer at holde opvisningen på en lørdag, men pga. vi ikke kunne leje hallen på andre tidspunkter blev det i år en søndag, der var et godt fremmøde til opvisningen hvor de enkelte hold kunne vise hvor gode de er blevet i løbet af året. En rigtig god dag med en masse gymnastik. Herefter sluttede sæsonen, Yoga, Yoga kun for mænd og Hit Fit Dance fortsætter frem til 1-6-2023.
M.V.H Formanden.
Beretning blev godkendt.
Ane-Birgitte Villadsen fremlagde regnskabet for 2022 og dette blev godkendt.
Der var ingen indkomne forslag.
Valg af bestyrelsesmedlemmer og suppleanter
Bestyrelsesmedlemmer: Niels Juhler Gredal, Ane-Birgitte Villadsen og Klaus Strandhauge Genvalgt for 2 år
Suppleanter: Peter Lund, 1. suppleant og Mads Kristian Bebe, 2. suppleant
Valg af revisor + suppleant
Anne Mette Michelsen blev valgt som revisor og Niels Jørgen Ellegaard blev valgt som revisorsuppleant.
Eventuelt:
|